- 30.3.2015
V druhém únorovém týdnu absolvovalo dvacet průzkumníků ze 131. a 132. dělostřeleckého oddílu v Brdech zimní přežití. „Šlo o takový malý třídenní Winter Survival doplněný o bojové prvky, jehož cílem bylo prověřit schopnost vojáků přežít v extrémních podmínkách pouze s nejnutnější výbavou a následně se dostat do bezpečí. To všechno se zbraní v ruce a s dvacetikilovým batohem na zádech“, v krátkosti shrnul nadporučík Martin Šafařík, který výcvik řídil.
Ten probíhal pod taktickým námětem a byl zaměřen na činnost průzkumných družstev na nepřátelském území. Na vojáky, kromě náročných klimatických a terénních podmínek, sněhu a teplot stále pod bodem mrazu, čekaly v Brdech nepřátelské léčky, přepady a nastřelení. Právě o to se starala pětice instruktorů. Ta se jim snažila znesnadnit postup a neustále hodnotila jejich reakce na nečekané a vypjaté situace, rozhodovací proces a především jejich schopnost splnit stanovený úkol.
„Jeho plnění může ovlivnit vyčerpání, nedostatek spánku, prochladnutí, činnost v noci nebo zranění a na to musíte být připraveni“, připomněl cvičícím vrchní praporčík 132. dělostřeleckého oddílu praporčík Václav Klíma, který byl jedním z instruktorů.
„Právě proto musí každý voják bezpodmínečně znát zásady přežití. Ty mu mohou zachránit život zvláště, když je zraněn nebo po přepadení mu kromě zbraně zůstane jenom to, co má na sobě“, doplnil svého kolegu další instruktor četař Josef Kubernát, jenž má bohaté zkušenosti z mnohonárodních operací.
Z tohoto důvodu bylo do přežití zařazeno překonání dvacetimetrového skalního masívu na Jindřichově skále celým družstvem včetně zbraní a materiálu, rozdělání ohně improvizovanými prostředky a krátké přenocování v narychlo zbudovaných přístřešcích. Cvičilo se i ošetření zraněného kolegy, jeho přesun na nosítkách z přírodního materiálu a následné přivolání Medevacu na přistávací plochu označenou signálními ohni. V programu nechybělo ani překonání frekventované komunikace propustkem s tekoucí vodou.
„Zvláště znalost topografie a bojových drilů, dobrá orientace v terénu a komunikace v týmu byly dalšími rozhodujícími předpoklady, bez kterých nemá průzkumník v bojové akci žádnou šanci“, vyslovil pár postřehů nadporučík Šafařík a pokračoval:„Mám velmi dobrý pocit z toho, že všichni zdárně dokončili výcvik, nikdo nebyl zraněn a vojáci prokázali potřebné profesní i odborné kvality, které jim zvyšují šanci na přežití.
Popis foto:
- Práce s mapou a dobrá orientace v terénu základ úspěchu každého průzkumníka;
- Zdolávání Jindřichovy skály s veškerým materiálem;
- Zdolávání Jindřichovy skály s veškerým materiálem;
- Ošetření a přesun zraněného vojáka;
- Překonávání propustku se zbraní i materiálem;
- Překonávání propustku se zbraní i materiálem.